Inbreng bij motie Alles op alles zetten- NNN doelen


29 april 2025

Voorzitter,

‘We gaan de planning om het NNN in 2027 gerealiseerd te hebben bij lange na niet halen. Ook de Europese verplichtingen aangaande de KRW en Natura 2000 in 2027 zijn volledig uit het zicht. We lopen daarmee grote risico’s. De Europese Commissie kan grote boetes opleggen.

‘Bij de toepassing van het instrumentarium zit de grootste bottleneck. Zonder de toepassing van het onteigeningsinstrument is het niet mogelijk om dwingende afspraken te kunnen maken over de nodige grondverwerving.’

Voorzitter, niet mijn woorden, maar woorden van Menno Brouwer, mijn voorganger in Provinciale Staten. Uitgesproken op 1 december 2022. Bijna 2,5 jaar geleden dus.

Voorzitter, het betoog van Menno Brouwer eindigde als volgt: ‘Om die reden zijn wij dan ook mede-indiener van het amendement van GrienLinks voor een maximale inspanning op de realisatie van het gehele NNN in 2027 door de inzet van de beschikbare middelen, capaciteit én het complete planologisch-juridisch instrumentarium.’

En dan voelt vandaag dus als Groundhog Day, de film waarin de hoofdpersoon gevangen zit in een tijdlus en er pas uit komt als hij oprecht geïnteresseerd is in anderen. Natuur staat er nog steeds slecht voor, biodiversiteit holt nog steeds achteruit, de NNN-doelen worden nog steeds niet gehaald en weer hebben we het over de risico’s en boetes in plaats van oprechte interesse in het vergroten, verbeteren en versterken van natuur.

Voorzitter, gisteren kreeg Partij voor de Dieren de brief van het ministerie van landbouw gericht aan gedeputeerde De Vries en daarin staat, ik citeer:

‘Ik begrijp dat het een enorme opgave is om deze oppervlakte aan nieuwe natuur in te richten. Daarbij verwacht ik wel dat u zich tot het uiterste inspant en al het noodzakelijke instrumentarium inzet om het restant NNN te realiseren.’

Daarom komt PvdD met de motie Alles op alles zetten. Ontsnappen uit stilstand, meestribbelen, kokervisie, het is de hoogste tijd. En niet vanwege de boetes, de vergunningenstop of rechtszaken, maar omdat we oprecht geïnteresseerd zijn in natuur, mens en dier. Ik ben benieuwd of het morgen nog steeds Groundhog Day is.

Dank u wel, voorzitter

 

 

Interessant voor jou

Inbreng motie vreemd Boerdiversiteit Wetterskip

Lees verder

Inbreng KRW- Verder komen met feedback, vooruitkijken, peilverhogingen

Lees verder